Kā Tu vari
veicināt ilgtspējīgu zivsaimniecību?

Zivju gida zaļā saraksta izvēles nav vienīgais veids, kā veicināt ilgtspējīgu zivju un jūras velšu patēriņu. Skati mūsu ieteikumus!

Izvēlies vietējās zivis un jūras veltes

Izvēlies vietējās zivis. Zivis un jūras veltes, kas tiek transportētas no citas pasaules malas, atstāj ietekmi uz apkārtējo vidi. Ja iespējams, izvēlies zivis, kas nozvejotas vai audzētas Latvijā vai tās apkārtnē.

Izmēģini ko jaunu! Pērkot dažādas zivis, Tu mazināsi spiedienu uz populārām un pārzvejotām zivju sugām.

Iegādājoties zivis un to produktus, ievēro informāciju, kas uzrādīta uz iepakojuma

Iepērkoties, noskaidro, kur un kā zivs zvejota. Daži tirgotāji to norāda uzreiz pie zivs nosaukuma un cenas, citiem tas ir jāprasa. Jo vairāk prasīsi, jo drīzāk arī šajās tirdzniecības vietās parādīsies pilnīga informācija.


Ja iespējams, izvēlies sertificētas zivis un zivju produktus. Tādi sertifikāti kā MSC (Marine Stewardship Council) un ASC (Aquaculture Stewardship Council) parāda, ka zveja tiek veikta atbildīgi vai zivis tiek audzētas, ievērojot vides prasības. Svarīgi piebilst, ka Latvijā audzētām zivīm pieejams ir bioloģiskās lauksaimniecības marķējums (jeb ES "zaļā lapiņa"). Lai gan Latvijā sertificēti produkti pagaidām pieejami reti, to iespējams mainīt, pieprasot sertificētus produktus tirgotājiem.

Iepērkoties jautā pārdevējiem kur un kā zivis un jūras veltes ir nozvejotas vai audzētas

Zivju stendos nepārtraukti uzrodas jaunas zivju sugas un nosaukumi. Pajautā zivju zinātnisko nosaukumu, no kurienes tās piegādātas un vai to nozveja vai audzēšana ir ilgtspējīga.

Jautā pārdevējiem, bet neļauj sevi apmānīt, ja neiegūsti apmierinošas atbildes! Daudzi tirgotāji, kas pārdod zivis un jūras veltes, nepārzina zivju bioloģiju vai zvejas ietekmi uz apkārtējo vidi. Uzdrošinoties jautāt, Tu palīdzi palielināt interesi un sekmēt attīstību ilgtspējīgas zvejas un zivju audzēšanas virzienā.

No kā labāk izvairīties?

Izvairies no dziļūdens zivju iegādes. Šīs zivis aug lēni, tādēļ tās ir īpaši jutīgas pret pārzveju.

Neēd haizivis un rajas, jo arī tās aug lēni.

Izvairies no zivju un jūras velšu iegādes, kas atrodas zivju gida sarkanajā sarkastā. To zveja vai audzēšana nav ilgtspējīga un kaitē apkārtējai videi un tur dzīvojošajiem dzīvajiem organismiem.

Ja nepieciešams,  Pasaules Dabas Fonda Zivju gida kabatas versiju vari lejuplādēt ŠEIT.

Seko mūsu jaunumiem